Ventiliacija
Kas yra ventiliacija?
Ventiliacija vadinama priemonių ir įrenginių, naudojamų oro apykaitai organizuoti ir užduotos oro aplinkos būklei patalpose ir darbo vietose užtikrinti, visuma. Ventiliacijos sistema užtikrina leistinų meteorologijos parametrų skirtingos paskirties patalpose palaikymą. Ventiliacijos sistema turi sukurti patalpoje oro aplinką, tenkinančią nustatytas higienos normas ir technologinius reikalavimus.
Kam reikia ventiliacijos?
Mes nuolat esame oro aplinkoje ir kasdien įkvepiame ir iškvepiame 20 000 litrus oro. Kiek mūsų įkvepiamas oras tinka sveikam gyvenimui? Yra ne taip mažai pagrindinių rodiklių, nustatančių mus supančios aplinkos oro kokybę.
Deguonies ir anglies dvideginio kiekis ore. Sumažėjęs deguonies ir padidėjęs anglies dvideginio kiekis sukelia tvankumą patalpose.
Kenksmingų medžiagų ir dulkių kiekis ore. Padidinta dulkių, tabako dūmų ir kitų medžiagų koncentracija ore neigiamai veikia žmogaus organizmą ir gali sukelti įvairias plaučių ir odos ligas.
Kvapai. Nemalonūs kvapai sukelia diskomfortą arba dirgina nervų sistemą.
Oro drėgnumas. Padidinta ar sumažinta drėgmė sukelia nemalonius jutimus, o žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų, odos ligomis, gali sukelti ligos paūmėjimą. Drėgmė taip pat svarbi ir patalpų aplinkai. Pavyzdžiui, žiemą dėl mažesnio drėgnumo durys, langų rėmai ir baldai gali perdžiuti, o patalpose su padidintu drėgnumu (pavyzdžiui, baseinuose, voniose) atvirkšciai, išbrinkti.
Oro temperatūra. Patalpose komfortiška žmogui ltemperatūra laikoma 21–23*C. Šio rodiklio padidėjimas ar sumažėjimas veikia fizinį ir protinį aktyvumą, taip pat sveikatos būklę.
Oro judėjimas. Padidintas oro judėjimas patalpose sukelia skersvėjo pojūtį, o sumažintas – sukelia oro užsistovėjimą. Būdami patalpoje, mes jaučiame, kaip mus veikia bet kuris iš šių veiksnių.
Ventiliacijos sistemos įrengimas
Šioje situacijose gali padėti ventiliacijos sistemos įrengimas. Ventiliacijos sistema vasarą užtikrina filtruoto, o žiemą – dar ir pašildyto aplinkos oro tiekimą, taip pat užteršto oro iš patalpų šalinimą. Bet kuri ventiliacijos sistema turi numatyti vienu metu oro iš lauko priplūdimą ir atidirbusio ištraukimą, užtikrinti patalpų oro balansą. Jeigu oro iš lauko priplūdimo nepakanka, kambaryje mažėja deguonies kiekis, didėja drėgnumas, dulkėtumas. Jeigu iš patalpos oras neištraukiamas arba ištraukiamas nepakankamai veiksmingai, iš patalpų nepašalinamas užterštas oras, kvapai, drėgnumas ir kenksmingos medžiagos. Svarbus veiksnys teisingai organizuojant ventiliaciją yra tai, kad priplūdimas ir ištraukimas negali veikti atskirai. Reikia atsižvelgti į tai, kad įrengus tik ištraukimą (pavyzdžiui, sanitariniame mazge įrengtas tik ištraukimo ventiliatorius), oras priplūsta per langų plyšius, duris, aptvarines konstrukcijas. Toks neorganizuotas oro priplūdimas sukelia dulkių, kvapų patekimą į patalpas, skersvėjus. Natūralūs organizuoto oro priplūdimo šaltiniai kompensuojant šalinamą iš patalpų orą gali būti sanitarinių mazgų duryse įrengtos ventiliacijos grotelės, sienų ar langų vėdintuvai, atviri langeliai, langai. Arba šias funkcijas gali atlikti priverstinės ventiliacijos sistema, kai oras i patalpas patenka centralizuotai.
Vienas iš variantų kaip galima organizuoti vėdinimo sistemą gyvenamose patalpose
Vedinu.LT
Planuojate įsirengti vėdinimo sistemą? Reikia patarimo? Skambinkite tel.: 8 686 95392.