Ventiliatoriai - buitiniai ir pramoniniai
Ventiliatoriai, jų korpusai ir varikliai
Populiariausi Lietuvoje ventiliatoriai ženklinami šiais prekių ženklais: BLAUBERG, DOSPEL, VENTS, AIRROXY, SALDA, SYSTEMAIR, S&P, AWENTA, CATA, VAGNER SDH, EUROPLAST, AIRFLOW, CATA, LUNOS. Renkantis ventiliatorių labai svarbu atsižvelgti ne tik į gamintoją ar prekinį ženklą, bet ir į medžiagas, elektros variklį ir komplektaciją, t.y. iš ko ventiliatorius pagamintas. Ventiliatorių korpusai dažniausiai gaminami iš ABS plastiko, polimeriniais dažais dažyto plieno, pastato išorėje arba drėgnose patalpose montuojamų ventiliatorių korpusas gali būti pagamintas iš nerūdijančio plieno, pavyzdžiui stoginiai. Ventiliatorių elektros varikliai būna guoliniai – ilgaamžiai, arba su įprastais elektros varikliais - trumpiau tarnaujantys. Ventiliatorius su guoliniais elektros varikliais galima montuoti vertikaliai ir horizontaliai; su įprastu elektros varikliu rekomenduojama montuoti tik vertikaliai.
Nuotraukoje buitinis ašinis ištraukiamasis ventiliatorius
Ventiliatoriuose naudojami varikliai ir ventiliatorių valdymo funkcijos
Siekiant taupyti elektros energijos sąnaudas pramoniniuose ir karšto oro ventiliatoriuose yra montuojami EC elektros varikliai. Šie ventiliatoriai yra brangesni ir dažniausiai jų prekių koduose ir pavadinimuose nurodomas EC simbolis. Buitiniai ventiliatoriai pagal savo komplektaciją skirstomi į šiuos: baziniai (be papildomų opcijų); su jungikliu ir kištukiniu laidu; su laikmačiu - atidėtas regliuojamas automatinis išjungimas; su drėgmės indikatoriumi (matuokliu) ir laikmačiu – automatiniam paleidimui ir atidėm išjungimui, esant didesnei nei nustatyta drėgmės patalpoje reikšmei; judesio davikliu ir laikmačiu – įsijungia esant žmogui patalpoje, išsijungia po nustatyto laiko, kai žmogaus nebėra patalpoje; šviesos jutikliu, ventiliatorius įsijungia kai aktyvuojamas šviesos šaltinis (pvz. apšvietimo lemputė). Visi išvardinti ventiliatoriai gali būti komplektuojami su automatinėmis užsklandomis arba atbulinės traukos vožtuvais. Pramoninių ventiliatorių valdymui naudojami išoriniai valdikliai su integruotais jutikliais (tame tarpe ir temperatūriniais). Jų pagalba pramoniniai ventiliatoriai valdomi kaip ir buitiniai ventiliatoriai.
Nuotraukoje pramoninis ašinis ventiliatorius
Ventiliatoriai su šilumos regeneratoriais
Buitiniai ventiliatoriai gali būti ir su šilumokaičiu (keraminis šilumos regeneratorius). Populiariausi tokio tipo ventiliatoriai Lietuvoje yra VENTS TWINFRESH arba LUNOS E2. Šie ventiliatoriai dažnai vadinami rekuperatoriais, tačiau tai nėra visai teisingas jų apibūdinimas. Mes juos vadiname ventiliatoriais taupančiais šilumą. Šie ventiliatoriai turi keramines akumuliacines talpas (dar vadinami regeneratoriais), kurie įšyla ištraukiant patalpos orą ir atvėstą, perduodami šilumą tiekiamam orui iš lauko.
Nuotraukoje Twinfresh ventiliatorius su šilumos regeneratoriumi
Ventiliatorių konstrukcija
Visi ventiliatoriai pagal savo konstrukciją skirstomi į ašinius-žemo slėgio; išcentrinius-ašinius, kurie yra galingesni ir išcentriniai-rotoriniai. Išcentrinių ventiliatorių našumą iš dalies lemia variklio galia ir sparnuotės tipas: atgal ar į priekį lenktos sparnuotės mentelės, jų skaičius; ašinių ventiliatorių galingumą lemia - sparnuočių skaičius, jų forma, elektros variklio tipas ir galia.
Ašiniai ventiliatoriai
Tai ratai su mentėmis (vadinamoji sparnuotė) cilindriniame gaubte, pritvirtinti prie įvorės tam tikru kampu į sukimosį plokštumas. Mentėms sukantis, oras užgriebiamas ir stumiamas ašies kryptimi. Tuo pat metu radialine kryptimi oras beveik nejuda. Dažniausiai ašinio ventiliatoriaus mentės įrengiamos tiesiogiai ant elektros variklio ašies.
Pritaikymas: oro ištraukimui ir priplūdimui per laisvas kiaurymes arba kartu su ortakiais ne daugiau kaip 3 metrų horizontaliame bare su nedideliu aerodinaminiu vėdinimo sistemos pasipriešinimu.
Ašinio ventiliatoriaus variklis ir sparnuotė
Išcentriniai ašiniai ventiliatoriai
Šie ventiliatoriai gali perstumti orą variklio ašies kryptimi. Plačiai taikomi ventiliacijos sistemose su apvaliais ortakiais. Apvalūs kanaliniai ventiliatoriai dažniausiai yra tokio dydžio: nuo 100 iki 450 mm skersmens. Jų našumas – nuo 250 iki 5200 m3/val. Ventiliatoriai aprūpinti asinchroniniais varikliais su išoriniu rotoriumi, turinčiu išcentrinį darbinį ratą su užlenktomis atgal mentimis. Norint padidinti naudojimo laiką varikliuose naudojami riedėjimo guoliai. Ventiliatorių korpusai pagaminti iš plastiko, plieno su polimerine danga arba cinkuoto plieno.
Pritaikymas: oro ištraukimui ir priplūdimui ventiliacijos sistemose su ilgais ortakiais ir dideliu aerodinaminiu vėdinimo sistemos pasipriešinimu.
Išcentrinio ašinio ventiliatoriaus variklis ir sparnuotė
Išcentriniai ventiliatoriai
Šiuos ventiliatorius sudaro du elementai: turbina ir sraigė. Ventiliatorių darbinis ratas – tai tuščiaviduris cilindras, kuriame įrengtos mentės, sutvirtintos pagal apskritimą diskais. Diskų tvirtinimo centre yra stebulė užmauti ratą ant veleno. Sukantis darbiniam ratui, oras, patenkantis tarp menčių, juda radikaliai nuo centro ir kartu suspaudžiamas. Veikiant išcentrinei jėgai, oras išspaudžiamas į spiralinį korpusą, o paskui nukreipiamas į įpūtimo angą. Išcentriniai ventiliatoriai gaminami su darbiniais ratais, kurių mentės, užlenktos atgal arba pirmyn. Taikant radialinius ventiliatorius su mentėmis, užlenktomis atgal, galima sutaupyti elektros energijos sąnaudas maždaug 20%. Kitas ne mažiau svarbus ventiliatorių su mentėmis, užlenktomis atgal, privalumas yra tas, kad jie palyginti lengvai atlaiko oro išeigos perkrovas. Išcentriniai ventiliatoriai su mentėmis, užlenktomis pirmyn, užtikrina geras išeigos ir slėgio charakteristikas taip pat, kaip ir ventiliatoriai su atgal užlenktomis mentėmis, net esant mažesniam rato skersmeniui ir mažesniam sukimosi greičiui. Tokiu būdu, jais galima pasiekti tą patį rezultatą, tik jie užima mažiau vietos ir skleidžia mažiau triukšmo.
Pritaikymas: oro ištraukimui ir priplūdimui ventiliacijos sistemose su ilgais ortakių kanalais ir dideliu aerodinaminiu sistemos pasipriešinimu.
Ventiliatoriaus išcentrinis variklis su atgal lenktomis mentelėmis
Ventiliatoriaus išcentrinis variklis su pirmyn lenktomis mentelėmis
Ventiliatorių sukimosi greičio reguliavimas
Ventiliatorių sukimosi greitis keičiamas tiristoriniais arba transformatoriniais greičio reguliatoriais.
Tiristorinis ventiliatorių valdymas
Tolygūs greičio reguliatoriai skirti rankiniam ventiliatorių elektros variklių sukimosi greičio reguliavimui ir atitinkamai ventiliatoriaus sukurtai oro išeigai. Greičio reguliatorių darbas remiasi tolygiu išėjimo įtampos keitimu naudojant simistorių (simetrišką triodinį tiristorių). Šiais valdikliais leidžiama valdyti kelius elektros variklius (vėdinimo įrenginius), jeigu bendra naudojama variklių srovė neviršija ribinio leistino dydžio. Šie reguliatoriai išsiskiria dideliu efektyvumu ir valdymo tikslumu. Naudojant variklį mažų greičių diapazone, gali sustiprėti ventiliatoriaus skleidžiamas triukšmas. Todėl šio reguliatoriaus nerekomenduojama naudoti esant griežtiems triukšmo lygio reikalavimams. Elektros varikliams veikiant su žemomis maitinimo įtampomis, mažėja guolių tarnavimo laikas. Rekomenduojamas reguliavimo intervalas: 60–100 % vardinės įtampos.
Transformatorinis ventiliatorių valdymas
Transformatorinių greičio reguliatorių darbas remiasi penkių pakopų autotransformatoriaus naudojimu elektros variklio maitinimo įtampai reguliuoti (tinklo dažnis šiuo atveju lieka nekintamas). Jie skirti ventiliatoriaus elektros variklių sukimosi greičiui reguliuoti, nes jį valdo įtampa. Vienu transformatoriumi galima valdyti kelis ventiliatorius, jeigu bendra naudojama variklių srovė neviršija reguliatoriaus vardinės srovės. Reguliuojant greitį transformatoriumi, elektros variklio skleidžiamas triukšmas mažų greičių diapazone nedidėja. Bet vis dėlto elektros variklio guolių tarnavimo laikas gali sumažti dėl ilgo darbo žemų maitinimo įtampų diapazone (greitis 1 arba 2).
Ventiliatorių elektros varikliai
Elektros varikliai su išoriniu rotoriumi
Elektros variklio su išoriniu rotoriumi konstrukcija panaši į asinchroninio elektros variklio konstrukciją, tik su nedideliu skirtumu: elektros variklio rotorius yra statoriaus apvijos išorėje, o statorius su apvijomis yra elektros variklio centre. Toks originalus elektros variklio pagaminimas užtikrina vėdinimo įrenginio kompaktiškumą. Elektros variklio velenas sukasi ant riedėjimo guolių, įtvirtintų statoriaus viduje, o darbinis ratas privirtintas ant rotoriaus korpuso. Tokia konstrukcija užtikrina elektros variklio aušinimą oru, o tai leidžia naudoti ventiliatorius plačiame temperatūrų diapazone. Visi elektros varikliai ir ventiliatoriai statiškai ir dinamiškai subalansuojami gamykloje.
Ventiliatoriaus išorinio rotoriaus elektros variklis
Ventiliatoriai su EC elektros varikliais (motorais)
EC motoras, kuris pradeda veikti elektroninio komutuojamo įrenginio pagalba (kontroleriu), – tai nuolatinės srovės elektros variklis, kuris skirtingai nuo įprasto nuolatinės srovės variklio skiriasi tuo, jog neturi besitrinančių ir susidėvinčių detalių, tokių kaip kolektorius ir šepetėliai. Jie pakeisti EC kontrolerio elektronine plokšte, kuriai nereikia priežiūros. Nauji elektros varikliai apibūdinami dideliu našumu ir optimaliu valdymu visame greičių sukimosi diapazone. Panaudojus EC motoro elektroninį kontrolerį, galima realizuoti papildomas funkcijas, pavyzdžiui, ventiliatoriaus valdymą pagal temperatūros daviklį, slėgį ir kitus parametrus.
Ventiliatoriaus EC elektros variklis
Ventiliatorių su EC varikliais privalumai:
- ekonomiškas darbas, esant bet kuriam ventiliatoriaus darbinio rato sukimosi greičiui (iki pat nulio);
- mažas šilumos išskyrimas;
- ventiliatoriaus matmenys gali būti mažesni dėl konstrukcijos su išoriniu rotoriumi;
- maksimalus ventiliatoriaus sukimosi greitis nepriklauso nuo tinklo elektros srovės dažnio (gali dirbti tinkle, kurio srovės dažnis 50 Hz, arba tinkle, kurio srovės dažnis 60 Hz);
- didelis našumo koeficientas dirbant mažais apsisukimais;
- įmanomas duomenų apsikeitimas tarp kompiuterio ir ventiliatoriaus norint užduoti ir kontroliuoti darbines charakteristikas;
- centralizuotas grupės ventiliatorių, sujungtų i bendrą sistemą, valdymas.
Specialiai sukurta programinė įranga leidžia dideliu tikslumu valdyti sujungtų į tinklą ventiliatorių darbą. Į kompiuterio monitorių išvedami visi sistemos parametrai ir prireikus galima užduoti darbo režimą kiekvienam tinklo ventiliatoriui atskirai. Ventiliatoriaus, veikiančio bendrame tinkle, darbo charakteristikos gali būti centralizuotai koreguojamos, kad tenkintų ventiliacijos sistemos parametrus. Ši technologija leidžia suderinti ventiliacijos sistemą pagal konkretaus vartotojo reikalavimus.
Nuotraukoje išcentrinis kanalinis (ortakinis) ventiliatorius
Triukšminės ventiliatoriaus charakteristikos
Vėdinimo įrangos techniniuose pasuose visuomet nurodomas triukšmo lygis dBA.
Triukšminės įrangos charakteristikos pateikiamos įrangos techninėselentelėse, kur nurodoma tokia informacija:
- triukšmo garso galios lygis LWA dB (A) su išdėstymu pagal dažnių juostas, garso galios lygius įėjimui, išėjimui ir ventiliatoriaus aplinkai.
- Bendras garso slėgio lygis dB (A) 1 arba 3 m atstumu.
Dažnių juosta dalijama į 8 bangų grupes, kiekvienai grupei nustatytas vidutinis dažnis: 63 Hz, 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2 kHz, 4 kHz ir 8 kHz. Bet kuris triukšmas išdėliojamas pagal dažnių grupes ir gali rasti garso energijos paskirstymą pagal skirtingus dažnius.
Ventiliatoriaus triukšmas sklinda ortakiu (oro kanalu), iš dalies užgesta jo elementuose, tačiau vist tiek per oro skirstymo ir oro priėmimo groteles patenka į aptarnaujamas patalpas.
Lenelė dB reikšmė ir garso šaltiniai:
dBA |
Charakteristika |
Garso šaltiniai |
0 |
nieko nesigirdi |
|
5 |
beveik nesigirdi |
|
10 |
tylus lapų šnarėjimas |
|
15 |
vos girdėti |
lapų šnarėjimas |
20 |
žmogaus šnabždesys (1 m atstumu) |
|
25 |
tyliai |
žmogaus šnabždesys (1 m) |
30 |
šnabždesys, sieninio laikrodžio tiksėjimas |
|
norma gyvenamosioms patalpoms naktį, nuo 23 iki 7 valandų ryto |
||
35 |
pakankamai girdėti |
tylus pokalbis |
40 |
įprasta kalba |
|
norma gyvenamosioms patalpoms, nuo 7 iki 23 valandų |
||
45 |
įprasto garsumo pokalbis |
|
50 |
gerai girdėti |
pokalbis, rašomoji mašinėlė |
55 |
norma biuro patalpoms A klasės (pagal europines normas) |
|
60 |
triukšminga |
norma kontoroms |
65 |
garsus pokalbis (1 m atstumu) |
|
70 |
garsūs pokalbiai (1 m) |
|
75 |
riksmas, juokas (1 m) |
|
80 |
labai triukšminga |
riksmas, motociklo su duslintuvu garsas |
85 |
garsus riksmas, motociklo su duslintuvu garsas |
|
90 |
garsūs riksmai, krovininis geležinkelio vagonas (7 m atstumu) |
|
95 |
pravažiuojančio metro vagono garsas (7 m) |
|
100 |
ypač triukšminga |
orkestro garsas, nutrūkstami pravažiuojančio metro vagono garsai, perkūnijos trenksmas |
leistinas didžiausias garso slėgis grotuvo ausinėms (pagal europines normas) |
||
105 |
lėktuvo, gaminto iki 1980 metų |
|
110 |
malūnsparnio |
|
115 |
smėlio srauto aparatas (1 m) |
|
120 |
beveik nepakeliama |
veikiantis skeliamasis kūjis (1 m) |
130 |
skausmo riba |
kylančio lėktuvo garsas |
Tylūs (SILENT) ventiliatoriai
Populiariausi tylūs buitiniai ventiliatoriai Lietuvoje yra BLAUBERG, VENTS, S&P, AWENTA, CATA. Jų modeliai BLAUBERG SILEO100, VENTS M100S, M100ST, S&P SILENT100, SILENTA125, SILENTA150; CATA E-100G, E-100GTH, AWENTA WEB100CTR; WEB125CTR; WEB150CTR. Paprastai skaičiai reiškia ortakio (jungties) skersmenį. Triukšmo lygis išreiškiamas dB.
Nuotraukoje tylus BLAUBERG SILEO oro ištraukimo ventiliatorius
Siekiant sumažinti pramoninių ventiliatorių triukšmingumą, ventiliatoriaus korpusams naudojama izoliacinė medžiaga - mineralinė vata arba poliestirenas. Kad triukšmas nesklistų ortakiais, naudojami triukšmo slopintuvai.
Norėdami teisingai pasirinkti ventiliatorių, turite atsižvelgti į techninę užduotį, svarbu įvertinti ventiliatorių našumą m3/val. ir darbinį slėgį, atsižvelgiant į vėdinimo sistemos slėginį pasipriešinimą (kitaip nuostolius transportuojant orą); montavimo vietą (pavyzdžiui drėgnose patalpose naudojami 12V buitiniai ventiliatoriai), saugumo klasę IP; montavimo padėtį: vertikali ar horizontali, sieninis ar lubinis; apvali ortakių ar stačiakampė ortakių sistema.
Vedinu.LT
Turite klausimų? Mielai atsakysime tel.: 8 686 95392.